Uniós ország állampolgáraként Ön az EU bármelyik országában élhet, ha:
- teljes körű egészségbiztosítással rendelkezik a fogadó országban,
- elegendő a jövedelme ahhoz, hogy ott jövedelemtámogatás nélkül megéljen belőle.
A jövedelem – nyugdíjasok esetében – származhat nyugellátásból vagy bármilyen más jövedelemforrásból.
A hatóságok tájékoztatása az ott-tartózkodásról, bejelentkezés
A kinttartózkodás első 3 hónapja során Ön uniós polgárként nem kötelezhető arra, hogy a hatóságoktól tartózkodási okmányt igényeljen – de egyes tagállamokban követelmény lehet, hogy beutazását követően tájékoztassa a hatóságokat arról, hogy az országban tartózkodik.
Az adott tagállam megkövetelheti Öntől, hogy a kinntartózkodás első 3 hónapjának leteltével bejelentkezzen az illetékes hatóságnál (rendszerint az önkormányzatnál vagy a rendőrségen), és ott bejelentkezésről szóló (regisztrációs) igazolást váltson ki.
Ehhez érvényes személyi igazolványra vagy útlevélre, valamint a következőkre van szüksége:
- igazolás arról, hogy rendelkezik teljes körű egészségbiztosítással,
- igazolás arról, hogy Ön – valamilyen forrásból – elegendő jövedelemmel rendelkezik ahhoz, hogy ne legyen szüksége jövedelemtámogatásra.
Kitoloncolhatják-e Önt a hatóságok, illetve felszólíthatják-e, hogy távozzon az országból?
Önt uniós polgárként mindaddig megilleti a jog, hogy egy másik uniós tagállamban éljen, amíg teljesíti az ott-tartózkodás feltételeit. Attól a pillanattól kezdve, hogy nem teljesíti a vonatkozó feltételeket, a tagállami hatóságok felszólíthatják arra, hogy hagyja el az ország területét.
A fogadó ország kivételes esetekben dönthet úgy, hogy – közrendi vagy közbiztonsági okokból – kitoloncolja Önt a területéről. Ezt azonban csak akkor teheti meg, ha bizonyítani tudja, hogy az Ön ottléte komoly veszélyt jelent.
A kitoloncolási határozatot, illetve az ország elhagyására vonatkozó felszólítást a hatóságoknak írásban kell Önnek megküldeniük. A dokumentumban fel kell tüntetniük a kitoloncolás összes okát, és tájékoztatniuk kell Önt arról, hogyan és meddig fellebbezhet a határozat ellen.
Huzamos tartózkodás
Ha Ön 5 éven át megszakítás nélkül és jogszerűen, a vonatkozó tartózkodási feltételeknek megfelelve tartózkodik valamelyik uniós országban, automatikusan jogot szerez arra, hogy huzamos (határozatlan) ideig ott tartózkodjon. Ez azt jelenti, hogy addig maradhat az országban, ameddig csak akar.
A tartózkodás folytonosságát nem érintik a következők:
- ideiglenes távollétek (melyek teljes időtartama nem haladja meg évente a 6 hónapot),
- a kötelező katonai szolgálat teljesítéséhez szükséges hosszabb távollétek,
- fontos okból – pl. terhesség és szülés, súlyos betegség, munkavállalás, szakképzés vagy más országba történő kiküldetés miatt – szükségessé váló és legfeljebb 12 egymást követő hónapig tartó egyszeri távollét.
Ha azonban Ön egyhuzamban 2 évnél hosszabb időre elhagyja az ország területét, elvesztheti a jogot a határozatlan idejű ott-tartózkodásra.
Forrás: europa.eu