Dr. Szabó Erika Sárospatakon született természetgyógyász. Gyermekkorát és iskolás éveit a hangulatos, Bodrog menti kis városban töltötte, majd az Egyesült Államokba költözött ahol egyetemi tanulmányait végezte. Célja a modern és hagyományos gyógyítás integrálása, mindkét gyógymód előnyeinek kihasználása a gyógyításban és főleg a betegségek kialakulásának megelőzésében. Kis laboratóriumában saját kezüleg állítja össze a bőrápoláshoz nélkülözhetetlen lemosókat, vitaminos, bőrtápláló olajakat és az arcpakoláshoz, radírozáshoz szükséges alapanyagokat.
Mikor és miért költözött az Egyesült Államokba? Hol él most?
23 éve költöztem az USA-ba, New York Államban a Catskill hegyekben élek. Hogy miért, azt nehéz megfogalmazni. Látogatásom alkalmával megszerettem az amerikában élő emberek gondolkodásmódját, toleranciáját és a szinte korlátlan lehetőségek hazáját.
Mikor volt utoljára Magyarországon? Szokott-e rendszeresen visszajárni?
Magyarországon két éve voltam, sajnos munkám nem engedi a gyakori látogatást, de szoros kapcsolatot tartok rokonokkal, barátokkal. Az internetnek köszönhetően rendszeresen követhetem a magyarországi eseményeket, változásokat. Magyar Amerikainak tartom magam, nem feledve hogy hol születtem és honnan jöttem. Én választottam a helyet ahol élek, de hazám Magyarország marad.
Pontosan mivel foglalkozik?
A végzettségem a naturopátia doktora. Ez magába foglalja a természetes gyógyítás több ágazatát mint herbália, vitamin terápia, homeopátia, ayurvéda, kínai gyógyítás, kineziológia, gyógyító érintés, Írisz diagnosztika, étrend terápia, aromaterápia, stb. A specializált gyógyító módszerekkel ellentétben ahol csak az ágazat által tanított módszerek használatosak, a páciens állapotának legmegfelelőbb módszert választhatom ki több gyógymód felhasználásával.
A modern orvostudomány és a természetgyógyászat milyen módon egészítik ki egymást? A gyógyszeres kezelés mellett miért tartja fontosnak az alternatív gyógymódok alkalmazását is?
Az alternatív gyógymódok sokkal kevesebb mellékhatással járnak, sőt sok esetben amikor a gyógyszeres kezelés ajánlatosabb, segítenek a mellékhatások kiküszöbölésében. A modern gyógyítás remek diagnosztizáló és gyógyító módszerei kétségtelenül hatalmasat változáson mentek keresztül. A nagy ugrás és felfedezések azonban szinte elfeledtették a megelőzés fontosságát, többnyire a gyors és néha drasztikus gyógyításra és tünetkezelésre koncentrálnak. A modern gyógyítás célratörő, gyors és egyszerűnek tűnő kezeléseket használ többnyire. Fehér tabletta erre, kék kapszula arra, szinte minden tünetre és állapotra megvan a „kész és egyszerű” megoldás gyógyszerek formájában. Az alternatív gyógyítás nagy súlyt fektet a helyes étkezésre, nutrícióra, életmódra. Például a menopauza hőhullámait a modern gyógyítás hormon tablettákkal és krémekkel kezeli. Egyszerű és gyors, a páciens bekapja a tablettát és mehet a dolga után. A probléma évekkel később jelentkezik majd, esetleg daganatok, rákos megbetegedések formájában. Az alternatív gyógyászat étrend és életmód változtatásokkal segít a kellemetlen tünetek enyhítésében. Javaslata a növényi ösztrogént tartalmazó ételfélék beiktatása és az ösztrogén blokkoló ételfélék kivonása az étrendből. Amellett vitaminok és ásványok megfelelő aránya és a hőhullámokat csökkentő gyógynövények használata. Az alternatív módszer lassúbb és sokkal több odafigyelést igényel, de nem jár annyi mellék és utóhatással mint a gyógyszeres kezelés.
Az USA-ban mennyire elfogadottak az alternatív gyógyászati módszerek?
Főleg az utóbbi húsz évben, az alternatív gyógyászat egyre népszerűbbé válik. Több információ áll az emberek rendelkezésére és a modern gyógyászattal foglalkozó orvosok is elismerik hatásosságát. Csak pár évvel ezelőtt orvos kollégáim titikban kértek tanácsot például a magas koleszterin szintjük gyógynövényes kezelésére, persze nyíltan nem ismerték el használatukat. Ma már ők is javasolják a bevált gyógynövényeket a máj vagy vese károsító gyógyszerek helyett betegeiknek.
Manapság egyre több „vegyszermentes”, növényi kozmetikum kapható.
Milyen előnyei vannak a natúr kozmetikumok használatának?
Nem mind arany ami fénylik. A natúr név használata megengedett kozmetikumok gyártásakor abban az esetben is, ha csak egy összetevő organikus növényi eredetű. A legjobb példa erre azt hiszem a natúr dzsúsz. Rá van írva a címkére hogy 100% natúr dzsúsz felhasználásával készült. Persze a 100% natúr dzsúsz van hatalmas betűkkel kihangsúlyozva, ami igaz is, mert benne van az üvegben. Talán 1 deciliter 100%-os gyümölcslé vagy inkább 1-2 centiliter van egy literes üvegben, a többi kukorica szirup, mesterséges ízesítő és víz. A kozmetikumok sem különböznek ebben a hozzáállásban. A kis mennyiségű vegyszermentes, organikus olaj mellett kémiai állagjavítók, petróleum, tartósítók, mesterséges szinezők és illatosítók töltik ki a krémes tégelyt.
Ön saját receptúrájú kozmetikumokat is készít, amelyek fontos összetevői a növényi olajok. Miben különböznek a hideg sajtolású növényi olajok az arc- és testápoló krémekben található egyéb olajaktól?
A hideg sajtolású növényi olajok molekulamérete és kémiai összetétele nem változik a sajtoláskor. Kis molekulaméretükből eredően a bőr mély rétegeit is hidratálják, valamint a növényi olajokban levő vitaminok, ásványok és zsírsavak tökéletes bevitelét is biztosítják. A kozmetikai ipar bőrápolói telítve vannak kémiai anyagokkal, állagjavítókkal, stabilizátorokkal, szinezőkkel és illatosítókkal. Kezdjük az arclemosókkal. Használatuk szinte minden természetes zsírt és védőanyagok kivonnak a bőrből. A hidratálók célja ezek visszaadása. A főzés, vegyszeres kezelés hatására azonban az olajok molekula mérete nagyobb lesz, így nem tudnak a bőr mélyebb rétegébe felszívódni. A legtöbb hidratáló krém a bőr felszínén marad egy filmet képezve, a mélyebb rétege a bőrnek azonban nem hidratált. Nem beszélve arról hogy a növényi olajban levő vitaminok, ásványok és zsírsavak a kezelés hatására felbomlanak és megváltoznak, tehát hatástalanná válnak. A krémekhez adott kémiai anyagok nemcsak kémiai, de észrevétlen hormonális változásokat is okozhatnak a szervezetben. Az én bőrápolóim kizárólag hideg sajtolású, organikusan, vegyszermentesen termesztett növényi olajokból állnak. Fényvédő üvegben tárolva egy évig biztosított hatásuk, kémiai és tartósító anyagok hozzáadása nélkül. A tartósítást, mély bőr hidratálást, ráncmegelőző és bőrproblémákat mint ekcéma, akne és pszoriázis kezelő hatást, vitamin, ásvány és zsírsav pótlást gyógynövényekből kivont illóolajok hozzáadásával érem el.
Kapcsolódó cikkek:
Dr. Szabó Erika természetgyógyász (Amerikai magyarok)
Katona Andrea idegenvezető és Orbán Gábor zoológus, idegenvezető (Magyarok Közép- és Dél-Amerikában)
Ráduly Bea idegenforgalmi referens, rendezvényszervező, a Hátizsákkal a mosolyok földjén c. útinapló szerzője (Franciaországi magyarok)
Interjú Oláh Sándorral (Angliai magyarok)
Interjú Károlyi Ildikó nyelvtanárral (Olaszországi magyarok)
Beszélgetés Farkas Margittal, a Dublini Napló című könyv szerzőjével ( Írországi magyarok)
Interjú Thea Soti énekesnővel és szerzővel, aki Németországban tanul és dolgozik
Interjú Somi Pannival a Sivasakti Kalánanda Táncszínház művészeti vezetőjével
Interjú Mészáros Mari szobrászművésszel (Hollandiai magyarok)