Vegyes érzelmekkel indultam neki ennek a kiruccanásnak. Limonról sok jót, de sok rosszat is hallottam, és amióta itt vagyok most jártam itt először! Nos, akkor nézzük milyen is valójában. Mint mindig, a tárgyilagosságra törekszem.
Az autópálya viszonylag jó állapotban van, és nem annyira kanyargós. Sokak szerint ez az egyik legveszélyesebb útszakasz Costa Ricán. Reggel 7-kor vágtunk neki az útnak, napsütötte reggelen, a lehető legideálisabb körülmények között. Se eső, se felhő, és a forgalom is enyhe volt. Nem értettem mi a veszélyes ebben az útban. Egészen addig, amíg visszafelé, a sötétben egyszer csak el nem tünt az előttünk haladó autó. Akkora köd volt kb 20 km-es szakaszon, hogy a kocsi orrát nem láttam, nem hogy az utat. Nincs ki macskaszemezve sem rendesen, így igazi kamikázé volt, hogy vajon most jó sávban vagyunk-e vagy sem. Volt is két koccanás… Az autóút Limonba vezető utolsó részénél vigyázni kell a kátyukra.
gyönyörködtünk a kilátásban. Állítólag azon a kis szigeten kötött ki Kolumbusz Kristóf először.
Erről bővebben majd a kessiges beszámolóban.
Limontól Puerto Viejon át visz az út Manzanilloba. Sajnos itt is kátyúkerülgetéssel megy el az idő nagy része, így nehéz az úttól száz méterre lévő ócánt csodálni, ami szintén előny Guanacatéval szemben, ahol az autóútat nem a tenger közvetlen közelében építették. Ha esetleg már nagyon unnád a kátyukat, akkor nem kell aggódni, mert még Puerto Viejo előtt átmegy az aszfalt út földúttá, és itt már nem a kátyút kell kerülgetni, hanem a dimbes-dombos köves úton a krátereket. Rendes gépkocsival is járható az út, ha van elég türelmed, kitartásod, és uralmad a kocsi felett, de a tengelytörés veszélyével számolnod kell. Inkább bérelt terepjárót javasolnék mindenkinek, mert ezt az utat nem európaiaknak tervezték… Mindennek van ára, semmi sem tökéletes. Kb ez a legnagyobb hátránya a karibi résznek.
Itt nem csak lustálkodásra és hatalmas sétákra nyílik lehetőség, de a pálmafa liget mellett húzódó, majom üvöltéstől hangos esőerdőben is lehet kirándulni. Az egyik ilyen út egy ilyen sziklás kilátóhoz vezet.
Ami még jobban megadja a Lostos feelinget, az a part mellett húzódó barlangok.
Összességében azt mondhatom, hogy Limón gyönyörű. Ha választanom kéne a nyugati és keleti part között, akkor azt kell mondjam, hogy nem tudnék. Az tény, hogy itt SOKKAL több az elsősorban európai túrista. Természetesen itt is szinte kihalt a part, de a falukban szinte több a külföldi, mint a helyik lakos. Az tény, hogy a közbiztonság rosszabb, de állítólag az a Limon és Limon-megyei falvak közti nézeteltérésből adódik. Arra itt is nagyon adnak, hogy a túristák jó véleménnyel legyenek róluk, és szivesen jöjjenek majd vissza, mert ugye abból élnek elsősorban. Kellemesen csalódtam, mert felülmúlta minden elképzelésemet. Kolombusznak 100%-ig igaza volt, amikor Gazdag Partnak nevezte el az országot. Ennél találóbb nevet akarva se adhatott volna. Minden tiszteletem az övé.
Az írást és a fotókat Az élet Costa Ricán c. blog tulajdonosának engedélyével tettük közzé.
Kapcsolódó cikkek:
Berekméri Ágnes: Frozen Shoulder (Görögország – orvos)
Kreisz Viktor: Az élet örömei – élmények Magyarországról
Dóka Bernadett: Limon
K. Tengeri Dalma: Az első törökországi karácsonyunk
Vera Szutorisz: Navidad en España – Karácsony Spanyolországban
Vera Szutorisz: Két év és két napja (Korea)
Vojáki-Nagy Andrea: Garda-tó
Vukov-Bencsáth Eszter: Portugália magyar szemmel IV. – A portugál oktatási rendszer és velejárói
WorldWalk-Peacetour
Vukov-Bencsáth Eszter: Portugália magyar szemmel III.
Vukov-Bencsáth Eszter: Portugália magyar szemmel II.
Vukov-Bencsáth Eszter: Portugália magyar szemmel I.
Várady Judit: Kérdések? Miértek?